Co z tą naszą seksualnością?

Wokół problematyki seksualności jest wiele mitów. O nich i nie tylko o nich – mówi nasz seksuolog Krzysztof Róg.

Najczęstsze mity z obszaru seksualności?

U młodych ludzi najczęściej spotykanymi mitami są te dotyczące antykoncepcji. Brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkole i niewiedza oraz niechęć rodziców do rozmów na te tematy z dziećmi często skutkuje brakami edukacyjnymi i próbą uzupełnienia jej jedynymi dostępnymi źródłami. Najczęściej są to źródła nierzetelne - mitotwórcze.

Z najczęstszymi mitami, z którymi muszą sobie radzić seksuolodzy - klinicyści są stereotypy w obszarze libido i potencji. Mężczyźni często wierzą, że zawsze powinni mieć ochotę na seks, a erekcja powinna pojawiać się na życzenie. Sam seks natomiast powinien trwać długo, co najmniej tyle, aby jego wystąpienie było wtórne do orgazmu partnera/partnerki. Kobiety zaś często są przekonane, że brak erekcji spowodowany jest ich nieatrakcyjnością. Zdarza się również, że wśród kobiet często pokutuje negatywny - krytyczny stosunek dotyczący własnego libido, potrzeby zaspokajania go przy pomocy masturbacji czy korzystania z pornografii.

Z jaką problematyką zgłaszają się do seksuologa mężczyźni?

Młodsi mężczyźni częściej zgłaszają się z problemem przedwczesnego wytrysku, starsi natomiast doświadczają zaburzeń erekcji. Korelacja ta mimo, że występuje często - nie jest bynajmniej regułą warunkującą i rzeczone zaburzenia mogą wystąpić w każdym etapie życia.

A kobiety?

Kobiety najczęściej borykają się ze zmniejszonymi potrzebami seksualnymi, co wówczas okazuje się być problemem zazwyczaj w kontekście relacji w jakiej się znajdują. Innymi, równie częstymi problemami są: rzadkie osiąganie orgazmu lub brak orgazmu w ogóle. Zdarza się, że są to również: odczuwanie bólu w trakcie stosunku czy brak wydzielania śluzu w pochwie.

Co z kolei sprowadza pary do gabinetu?

Pary heteroseksualne najczęściej borykają się z problem niekompatybilnych potrzeb seksualnych. Partnerki zazwyczaj zgłaszają zbyt małą chęć współżycia w porównaniu z potrzebami partnera oraz zbyt małe potrzeby seksualne. Partnerzy natomiast - zbyt dużą chęć współżycia w porównaniu z potrzebami partnerki oraz zbyt duże potrzeby seksualne. Nie bez znaczenia etiologicznego w tej kwestii są uwarunkowania społeczno-kulturowe, takie jak: stereotypy, braki w edukacji seksualnej, tabu czy przekonania religijne. Problem niedopasowania seksualnego nierzadko jest powodem konfliktu między partnerami.

ul. 29 Listopada 3C/11
00-465 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Formularz kontaktowy